Munka-magánélet
Gyakorlati információk munkáltatóknak és munkavállalóknak
Küldetés
Kezdőlap   »   Tudástár   »   Családbarát Vállalat történetek

Családbarát Vállalat történetek

Az ember a rendszer mögött

Beszélgetés emberekkel, akik a családbarát vállatoknál az intézkedéseket éltetik

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom idén is meghirdette családbarát vállalatokat díjazó pályázatát „Az Év Családbarát Vállalata” címen. Ebből az alkalomból interjúk készültek olyan személyekkel, akik ezzel a témával foglalkoznak. Egy-egy személyes történetet mesélnek el. 

 

A hála fakockája - Révész Bálint, a K&H Bank HR Személyügyi szolgáltatások vezetője

- Kedves Bálint, a K&H Bank több ízben nyert Családbarát Vállalat díjat, sokat dolgozunk együtt azon, hogy minél több családbarát szervezet működjön Magyarországon. Nektek sok intézkedésetek ismert, jól működnek, de van-e kedvenc történeted? Miből nyered az inspirációt a tovább lépéshez?

Van kedvenc történetem, ami egy fa építőkockáról szól. Ez szimbolizálja számomra azt, hogy miért jó HR vezetőként dolgozni a K&H-nál. Ezt a kockát az íróasztalomon őrzöm, olykor erőt merítve belőle.

A kockát sok társával együtt egy fizikai állományba tartozó munkatársunktól kaptam, aki saját kezével esztergapadon készítette azokat, története van...

Munkatársunk - egy közlekedési baleset következtében - egyedül maradva nevelte súlyosan beteg gyermekét, majd ismét társra lelt, ráadásul a Bankban, és újabb gyermekkel gazdagodott a K&H nagy családja. Munkatársunk több Családbarát intézkedésünk eredményeit élvezhette: rendszeres szociális támogatást nyújtottunk gyermeke ápolásához, 2. gyermeke születésekor segítettük a gyermek gondozásához szükséges eszközök megvásárlásában, a K&H-nál a törvényben meghatározott mértéknél több apaszabadság biztosításával segítettük az újszülött körüli teendők ellátásában, párja pedig a Kismama programunk révén visszatérhetett közénk.

Munkatársunk a fa építőkockákkal szeretett volna hozzájárulni a Családbarát munkahelyi szobánk játékokkal való gazdagításához. A kockákból egyet megtartottam, mert számomra erről a kockáról mindig eszembe jutnak a "remény, szeretet, gyermekek, hála; szavai és az a felelősség, hogy jobbá tegyük a K&H-nál dolgozók mindennapjait a munkahelyen és azon túl is támogassuk Őket családi életükben.

 

Családbarát vállalat, mint hivatás - Ternovszky Csilla a ProLabora Kft. ügyvezetője

- Kedves Csilla, Te izgalmas hármas szerepkörben vagy érintett a családbarát munkahely témában. Elmondanád nekünk, hogyan indult a ProLabora Kft.? 

Három kisgyermek édesanyjaként és egy Kft. ügyvezetőjeként bizony nagyon fontos nekem a munka-magánélet egyensúly megtalálása.

Amikor a második gyermekem megszületett, egyrészt a saját HR tanácsadói múltam, másrészt a játszótéri anyukákkal folytatott beszélgetések juttattak arra a gondolatra, hogy a családbarát vállalatok témájával kellene foglalkoznom, így született a családbarát audit ötlete. Két gyermekkel azt éreztem, én magam is rugalmas formában szeretnék dolgozni, ami alkalmazkodik a családi szerepeimhez. Projekt alapon álltunk össze a kollégáimmal, akik szintén gyermekesek. A mai napig úgy dolgozunk, hogy figyelembe vesszük a leterheltségünket, előre jelezzük egymás felé a kapacitásunkat egy-egy időszakra, eszerint osztjuk el a munkát.  

- És neked sikerül megtalálnod az egyensúlyt, visszatekintve úgy érzed, jó utat választottál? 

Mindenképpen jó döntés volt, hogy belevágtam. Szeretem a munkámat és ez a munkavégzési forma rugalmasságot ad, lehetőséget a munka és a család harmonikus összeegyeztetésére. Igyekszem a kettőt elválasztani, de pontosan azért, mert sokszor itthonról dolgozom, fordult már elő olyan is, hogy otthon a monitor egyik felén a mese ment… míg a másikon meg írtam az e-maileket. A családban a szülők munkája egy pozitív töltetű dolog. A kislányom, amikor 6 éves volt a Barbiekkal munka-család audi-t játszott (ez értelmesebb szó volt neki). A fiam pedig nagyon lényeglátóan így mondta el az oviban, mivel foglalkozom: "Az anyukám segíti a ti anyukátokat és apukátokat abban, hogy sokat játszhasson veletek." - ez lehet az ars poeticám.

 

Testre szabott visszatérés - Kiss Katalin, a Magyar Telekom HR partnere

- Kedves Kati, a Magyar Telekom - ahogy az egyik Családbarát Vállalat különdíjunkkal ki is emeltük -zászlóshajója és úttörője a családbarát vállalati szemléletnek itthon. A sok intézkedés közül melyik az, amelyik leginkább megérintett, vagy amire a legbüszkébb vagy?

Személyes életemben, saját tapasztalásom, hogy nem kell a mindennapok szintjén különválasztanom a szülői és a dolgozós szerepemet. Több, mint hat éve jöttem vissza GYED-ről, és azóta heti néhány napban távmunka keretében láthatom el egy csomó feladatomat és akkor kell az irodába bemennem, amikor az tényleg szükséges. Felajánlották annak idején a hat órás munkaidőt, de inkább ezt, a távmunkát választottam. Úgy gondoltam, hogy feladat lesz bőven és a munkamániám úgyis pillanatok alatt belekergetne a teljes munkaidőbe. Otthon számos dolgot hatékonyabban elvégzek, teljes a nyugalom, feltölt, hogy magam alakíthatom  a legtöbb körülményt, ami a munkavégzésemet szolgálja. Megfizethetetlen az is, hogy - mivel az agglomerációban lakom – napi legalább 2- 3 órát megtakarítok, amikor nem kell beutaznom.  Ehhez járul még hozzá, hogy mennyi alkalmat, lehetőséget ad a vállalatom, hogy a gyermekemet is megismertessem a munkahely és az „anya dolgozik” fogalmával. A gyereknapokon, Családi sportnapon kívül, a nyár egyik fénypontja számára, hogy behozom az egyik  gyerekbarát irodánkba, és ott velem tölti a munkanapomat.  Azt remélem, így neki, a „Z” generációsnak is könnyebb lesz beleérlelődnie a kitartást és nagy teljesítményt kívánó helyzetekbe.

Büszke vagyok?... egymásra találtunk a Telekomban nekem való témákkal. Évek óta feladataim közé tartozik a Telekom Kismama programjának gondozása. Ebben is megtapasztalhattam, hogy a jól megtervezett, előkészített programok is akkor működnek, ha a megcélzott kollégák személy szerint is érzik, kapnak valami többletet, épp akkor, amikor épp arra van szükségük. A visszajelzések alapján, ezt olykor tényleg sikerült megadnunk.

 

Amerikai anya tanul magyar "leányától" - a sikertörténet - Marton Éva a GE Working Parents programjának kitalálója és motorja

- Kedves Éva, a Mozgalom sokat dolgozik együtt személy szerint veled és a GE szervezetével azon, hogy  a magyar anyukák és apukák minél több vállalatnál biztonságos és befogadó szervezetre leljenek. Nagyon szeretem a te történetedet, mert igazi sikertörténet az én szememben. Elmesélnéd? 

Fantasztikus látni és megélni, hogyan nőtte ki magát egy alulról jövő, személyes indíttatásból induló kezdeményezés egy globális, üzletágakat, és országokat átívelő társadalmi iniciatívává, melyre az Amerikában ülő felsővezetésünk is felfigyelt.

Amikor 2012-ben elkezdtem szervezni a GE-ben a Dolgozó Szülők (Working Parents) programot, álmomban sem gondoltam, hogy a kezdeményezés eljut a cég felső vezetéséhez, vagy hogy Magyarországon egymás után két évben is Családbarát vállalat díjat nyerünk, és hogy a vállalaton kívül, a magyarországi nagyvállalatok is partnerek lesznek a programunkban, és közösen gondolkodhatunk arról, hogyan tegyük még könnyebbé a dolgozó szülők mindennapjait, hogyan építsük a vállalat társadalmi felelősségvállalásban épülő márkáját. Ma már bevett gyakorlatnak számít a vállalat családbarát hozzáállása, a kialakított gyerekbarát irodák, kismama parkolók, a szülők részére szervezett konferenciák, családi napok, az év dolgozó édesanyja, édesapja díjak, vagy a www.workingparents.hu weboldalunk.

A legizgalmasabb élményem egy,  a GE Váci úton lévő szolgáltató központjában szervezett konferencia volt. Egy olyan tudásmegosztó  eseményt szerveztünk, ahová meghívtuk a magyarországi nagyvállalatok képviselőit, illetve egy hatalmas kivetítőn keresztül, videó konferencián csatlakoztak hozzánk a GE külföldi székhelyű üzletágai. Gyakorlatilag “egy asztalnál ült” tíznél több magyarországi nagyvállalat HR vezetője, önkéntesei, illetve több európai ország (Franciaország, Olaszország, Anglia, Németország, Cseh ország stb) és braziliai, afrikai, amerikai székhelyű kollegák, akik mind egy célért küzdenek, ami nem más, mint a vállalatukban dolgozó szülők segítése, a családbarát gyakorlatok széleskörű megvalósítása. Percek alatt kiderült, hogy teljesen mindegy, hogy Ghanaban, Afrikaban, Párizsban, Brazíliában, Budapesten vagy Veresegyházon dolgozó szülőkről van szó, mindenkinek ugyanazok a problémái, és a cégeknek pontosan ugyanazok a megoldandó feladatai, kihívásai a témában.

Az az energia, ami akkor, ott abban a teremben volt,  látni, ahogy inspirálják egymást a különböző földrészeken ülő, de egy célért küzdő szakemberek… leírhatatlan.

 

Kicsiként úgy gondolkozni, mint a nagyok – mikro vállalkozás - Szabó Barnabással beszélgetünk, aki egy pénzügyi cég vezetőjeként mert lépni egy nagyot

- Munkatársat keresel, ha jól tudom. Manapság majd' minden munkáltató küzd a munkaerőhiánnyal, neked milyen tapasztalataid vannak? 

Az alaphelyzet az, hogy pótolnom kell egy munkatársamat, aki a civil szektorban fogja a jövőben megvalósítani az álmait. Amikor az új helyzettel szembesültem, vettem egy nagy levegőt és átgondoltam az egész munkakört. Az én cégem létszámát tekintve mikrovállalkozás, így egy munkatárs százalékosan nagyon sokat számít a szervezet működésében. Átnézve a feladatokat a munkakört két egészen jól elkülöníthető részre tudtam bontani, így jött a gondolat, hogy nem egy embert veszek fel, hanem kettőt 4 vagy 6 órás munkaidőben.

- Hogyan alakul a keresésed, milyen a "merítés" kik jelentkeznek? 

Nagy számban jelentkeznek gyes után visszatérni vágyó édesanyák. Azt tapasztalatom, hogy tele vannak energiával és tettvággyal. Először félve tettem ki a hirdetésemet, gondolva, hogy az elhivatottak nem részmunkaidős lehetőségekre vágynak, de nem ezt tapasztalom. Ezek a jelentkezők tele vannak tettvággyal, ugyanakkor egy kis félénkség is tapasztalható részükről, hogy „csak” 4 órás munkakörben tudnak dolgozni.

- Konklúziók - pontokba szedve, ahogy szoktad - vannak? 

Természetesen.  Öt pontban fogalmaztam meg magamnak, miért ajánlanám ezt az utat más, hasonló helyzetben lévő vezetőknek is:

  1. A feladatok felosztása miatt nagyon jól megfogalmazható feladatköröket tudtam kialakítani, amik mentén a két munkakör rugalmasabban alakíthatók ki figyelembe véve az egyéni motivációt. Ez az új munkatársak hosszú távú elégedettséghez alapot biztosíthat.
  2. Mivel két munkatársam lesz a helyettesítés és az élet adta helyzetekre való rugalmas reagálás könnyedén megoldható lesz. Ez egyébként egy ilyen kis szervezetnél komoly kihívás (ha három emberből egy hiányzik az 33%-os hiány...).
  3. Kisebb a kockázat, ha bármikor valamelyik kollégámmal megválnánk egymástól (akármilyen okból) az új kolléga érkezéséig könnyebb a szervezet helyzete.
  4. Én szeretem nagyobb összefüggésében is nézni a dolgokat és azt látom, hogy a részmunkaidős lehetőséggel az érintett családoknak nagyon egészséges és jó helyzetet teremthetünk, hiszen az eddig otthon lévő szülőnek fokozatosan van lehetősége visszatérni, nem éri sokként a családot, hogy anyuka hirtelen egész nap nem ér rájuk és amikor ott van is tele van stresszel és fáradt. 
  5. A keresés folyamán azt tapasztalom, hogy kevesek által hajózott vizeken evezek. Úgy is mondhatnám, hogy ez egy kék óceán a toborzásban. A részmunkaidőre vágyó munkaerő piacán nincsen annyi halász, így sokkal jobb esélyekkel indulhattam, hogy megtaláljam a legjobb kollégákat. Szóval imádom, hogy nincs konkurencia

Van egy bónusz pont is:

+1 Mivel ezek a jelentkezők - többnyire anyukák - tele vannak motivációval, ritkán kapnak munkalehetőséget, ezért azzal, hogy felveszem őket, ezzel egy extra reklámozást is kapok a cégemnek. És ne feledjük el, hogy a talán legerősebb véleményformálók az erős és aktív kapcsolati hálójuk miatt pont a fiatal anyák. És ha ők azt terjesztik a cégről, hogy ez egy jó munkahely, akkor ez egy idő után elterjed a cégről.

 

A gyes? Olyan, mint egy friss fuvallat - hallhatták a résztvevők egy apuka szájából, akinek a tegnapi volt első munkában töltött napja 10 hónap gyesen töltött idő után.

A vallomás a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Apa (is) csak egy van című konferenciájának kerekasztal beszélgetésén hangzott el. A beszélgetés résztvevői olyan vállalati kulcsfigurák és vállalakozók, akik - nálunk még szokatlan módon - akár gyes igénybevételével, akár munkarendjük drasztikus átszervezéssel, feleségüket leváltva oroszlánrészt vállalnak, vállaltak a kisgyermek gondozásból.

A résztvevők:

  • Janositz Balázs (cipoplaza.hu ‐ Interim CEO),
  • Koharek András (ARTudásmenedzsment -ügyvezető),
  • Körmendi Tamás (Kőta Bt.-ügyvezető),
  • Szőcs László (Diageo ‐HR igazgató),

A kérdező, moderátor Ujvári Enikő, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom munka-magánélet munkacsoport vezetője volt.

Adódott a kérdés, hogy mi visz rá vállalati kulcsembereket, jól működő karrierrel rendelkező férfiakat arra, hogy gyermekeikkel otthon maradjanak?

Feleségük karrierjének a támogatása minden esetben része volt a döntésnek. Körmendi Tamás gondolatához csatlakozva megerősítették, hogy saját gyermekkori élményeik, a testvéreikért vállalat felelősség adta az alapját annak a hozzáállásnak, ami miatt könnyű volt belevágni ebbe a gyermekfókuszú életformába.

A résztvevők egyike bevallotta, hogy ő egy nagy cég egyik vezető beosztású kollégájaként a kiégés első jeleit tapasztalta magán, amikor egy éves visszavonulását megtervezte. A fejvadászok mély értetlenségére, akkor az állásajánlatokat még csak meg sem hallgatta.

Innen következik, hogy vajon hogyan fogadta szűkebb és tágabb környezetük ezt a hírt? Találkoztak-e előítéletekkel, értetlenséggel?

A feleségükkel ez egy közös döntés, egyszerű ésszerűség volt. A tágabb családban azonban már előfordulnak csodálkozó reakciók, elsősorban az idősebb generáció részéről.  
"És akkor most tényleg te mosol?" - érkezett a sajnálkozó telefonos kérdés Janositz Balázsnak tágabb környezetéből, de ezek a hangok végül elcsitultak. Sőt férfi kollégáik sok esetben irigykedve néznek rájuk. Csodálkozó szemek vizsgálták őket az első óvodai szülői értekezleteken, vagy virágültetéseken is, de idővel megszaporodtak az apukák ezeken az alkalmakon.

Úgy tapasztalják, hogy gyermekeik számára fontos az, hogy sokat lehetnek, lehettek együtt az apjukkal. A férfiak másképp élik meg a nevelési helyzeteket. - jelentette ki Szőcs László. Azt tapasztalják, hogy az otthon lévő hölgyekhez képest ők, apukák jobban megtalálják az egyensúlyt az önátadás és a magukra szánt idő között. A hölgyek hajlamosabbak teljesen lemondani saját szükségleteikről, ami hosszabb távon a testi-lelki kimerülésükhöz vezethet.

Mit tanultak ezek az apukák otthon?

Sütni, főzni, mosni - ezzel megmosolyogtatva környezetüket, de igazságtalanul sok dicséretet is kivívtak ezzel a maguk számára. Ezek mellett azonban sokat fejlődtek olyan képességeik is, amelyeknek komoly hasznát látják a munkahelyen is.
Amikor például meg kell fejteni, hogy miért nem akar ma zoknit felvenni a gyermek a gumicsizmába, akkor az okfeltáró, rávezető beszélgetésben lehet izmosodni, vagy az üzleteben a "miért nem vesszük ezt most meg" témájú beszélgetésben fejlődik az érvelés képessége. Koharek András kiemelte, hogy ő sokkal alaposabban és pontosabban tudja átadni a feladatokat és az elvárásokat kollégái felé, ezzel sok félreértést és felesleges munkát tudnak elkerülni. Azóta erősödött a távmunka, otthon végzett munka intézménye a szervezetben, hiszen saját bőrén tapasztalta annak működőképességét, illetve azt is milyen feltételek mellett működhet ez jól.

Mind kiemelték a logisztikai és szervezői képességeket, melyek elengedhetetlenek a családi élet működtetésénél és a munkahelyeken is.

László külön kiemelte, hogy HR vezetőként jelenlegi munkahelyén komoly családbarát, visszafogadást segítő lépéseket tudott bevezetni saját élményei által megerősödve, bár a témát mindig is sajátjának érezte.

Balázs bevallotta, kisfiától is tanulja, hogy férfiként hogyan tudja még hatékonyabban kifejezni érzelmeit.

Arra a kérdésre, hogy megérte-e és ajánlanák-e másoknak, kinek ajánlanák, hogy kipróbálja apaként a gyest, egyöntetű volt a válasz:

Minden apának szívből ajánlják. Természetesen az, hogy milyen formában lehetséges a kereteit megteremteni egyéni helyzettől függ.

Mit jelentett a gyermekeikkel töltött idő ezeknek a férfiaknak:

"Friss fuvallatot "... "Lehetőséget, hogy poraimból összeszedhessem magam" ... "Esélyt, hogy kidobhassam a telefonomban összegyűlt 700 kontaktot" ... "Visszahozhatatlan élményeket a gyermekeimmel "... "A házimunka megbecsülését" ... "Tanulást, hatékonyabb munkavégzést a munkahelyemen" ... és még folytathatnák a sort, de sajnos elfogyott a beszélgetésre kapott idő.  

2020 Három Királyfi Három Királylány Alapítvány - Minden Jog Fenntartva
Honlapkészítés: Eastside Informatika